POL ENG Skontaktuj się z nami Linki
Armeniawycieczki.COM Armenia wycieczki
Share |
  • Wycieczki po Armenii
  • Wycieczki po Armenii i Gruzji
  • Warto zobaczyć w Armenii
  • O Armenii
  • Przydatne informacje
  • O nas
  • Referencje


Przydatne informacje


Wiza wjazdowa

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów Republiki Armenii nr 1255-N z dnia 4 października 2012 r. obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej i krajów-sygnatariuszy Układu z Schengen – w tym Polski – zostali od 10 stycznia 2013 r. zwolnieni z wymogu posiadania wizy, jeśli okres ich pobytu na terytorium Republiki Armenii nie przekracza 180 dni w ciągu roku. Warunkiem jest posiadanie paszportu ważnego jeszcze co najmniej 6 miesięcy od daty przybycia. Wszystkie ważne przed tą wycieczką informacje prześlemy Państwu w biuletynie informacyjnym, gdzie wszystko zostanie szczegółowo opisane. Wszystkie broszury zostały opracowane przez firmę, która jest ekspertem w pisaniu prime essay więc jeśli potrzebujesz pomocy w pisaniu, powinieneś się z nią skontaktować. A co do wyjazdu, wszystkie materiały prześlemy na maila.

W przypadku, gdy planowany pobyt przekracza 180 dni, należy zwrócić się z wnioskiem o wydanie karty pobytu do Oddziału ds. wiz i rejestracji cudzoziemców (OVIR - Otdel Viz i Registratsii), który mieści się w Erywaniu przy ulicy Masztoca 13A (godz. pracy: pon.-pt. 9.00 - 18.00 z przerwą od 13.00 do 14.00). Wniosek należy złożyć nie później niż 30 dni przed końcem dozwolonego 180-dniowego okresu legalnego pobytu. Koszt rocznej karty pobytu wynosi 105 000 dramów.


Więcej informacji znaleźć można na stronie poradnika „Polak za granicą” Ministerstwa Spraw Zagranicznych: http://poradnik.poland.gov.pl/


Pieniądze

Oficjalną walutą Republiki Armenii jest dram armeński (AMD). W obrocie są monety 10-, 20-, 50-, 100-, 200- i 500-dramowe oraz banknoty o nominale 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 dramów. Dramy najłatwiej uzyskać, wymieniając dolary, euro lub rosyjskie ruble. Wymiana innych walut jest możliwa, podobnie jak wypłacenie pieniędzy z bankomatu, jednak miejsc, które to umożliwiają, jest zdecydowanie mniej. Dlatego podróżując po Armenii, najlepiej dysponować dolarami, euro lub rublami.

Telefony alarmowe

Straż pożarna 101

Policja 102

Pogotowie ratunkowe 103

Natychmiastowa pomoc w przypadku zagrożenia życia 118

Numery kierunkowe

Armenia 374

Erywań 374 10

Aby zatelefonować z Polski do Armenii, należy wybrać:

00-374 – numer kierunkowy miasta – numer abonenta

Aby zatelefonować z Armenii za granicę, należy wybrać: 

00 – numer kierunkowy kraju – numer kierunkowy miasta – numer abonenta

Aby zatelefonować z jednej miejscowości w Armenii do innej, należy wybrać:

0 – numer kierunkowy miasta – numer abonenta

Ruch uliczny

Ruch uliczny w Armenii jest prawostronny. Dla samochodów osobowych obowiązują ograniczenia prędkości do 60 km/h w terenie zabudowanym do 90 km/h na drogach ekspresowych. Znalezienie miejsca parkingowego nie przysparza trudności. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila (bezpiecznie można spożyć jedną 330-mililitrową butelkę piwa).

Strefa czasowa

GMT +4. Od 2012 r. w Armenii nie zmienia się czasu z zimowego na letni, różnica czasu między Armenią a Polską wynosi zatem +2 godziny w czasie obowiązywania w Polsce czasu letniego (od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli października) i +3 godziny przez resztę roku.

Elektryczność

Napięcie sieciowe prądu w Armenii wynosi 220 V, częstotliwość – 50 Hz.

Święta państwowe

31 grudnia do 7 stycznia – ferie Świąt Bożego Narodzenia (wolne od pracy)

28 stycznia – Dzień Sił Zbrojnych

8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiety (wolny od pracy)

7 kwietnia – Święto macierzyństwa i piękna (obchodzone w Dzień Zwiastowania Pańskiego)

24 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ormian (wolny od pracy)

1 maja – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy (wolny od pracy)

9 maja – Dzień Zwycięstwa i Pokoju (wolny od pracy)

28 maja – Dzień Pierwszej Republiki (na cześć ustanowienia Republiki Armenii w 1918 r.; wolny od pracy)

5 lipca – Dzień Konstytucji (wolny od pracy)

21 września – Święto Niepodległości (wolne od pracy)

7 grudnia – Dzień Pamięci Ofiar Trzęsienia Ziemi 1988 Roku

Najważniejsze święta religijne

6 stycznia – Boże Narodzenie

14 lutego – Trndez

Święto obchodzone 40 dni po Bożym Narodzeniu, przez Apostolski Kościół Ormiański jako Święto Ofiarowania Pańskiego (w Świątyni Jerozolimskiej, gdzie Dzieciątko Jezus przyjął starzec Symeon, stąd nazwa święta, oznaczająca „wyjść na spotkanie Panu”). Najważniejsza część obchodów polega na paleniu ognisk, symbolicznie związanych z nadchodzącą wiosną.

Cachkazard (Niedziela Palmowa)

Obchodzona na tydzień przed ormiańską Wielkąnocą. Wedle tradycji dziewczęta i chłopcy, założywszy najlepsze ubrania i wianki ozdobione kwiatami i gałązkami, wymieniają się tego dnia palemkami. 

Wielkanoc

Dzień Zmartwychwstania Zbawiciela. Spotkanych tego dnia ludzi pozdrawia się słowami „Chrystus zmartwychwstał”, na które odpowiedź brzmi „Zaprawdę nam zmartwychwstał”. Na 10 dni przed Wielkąnocą kobiety umieszczają w talerzu z wodą ziarna pszenicy i soczewicy, by gdy nadejdzie święto położyć na zielonym od pędów naczyniu pisanki. Stanowi to najważniejszy element dekoracji wielkanocnego stołu.

Wardawarr (Święto Przemienienia Pańskiego)

To święto niezwykle lubiane przez Ormian obchodzone jest w 14. niedzielę po Wielkiejnocy. Według prastarej legendy pogańska bogini płodności i źródeł, Astghik, napełniała Armenię miłością, rozdając róże i sprawiając, że płynęła z nich woda. Po przyjęciu chrześcijaństwa święto na jej cześć zmieniło nieco charakter, nadal jednak czerpie swą nazwę od tych kwiatów. Do bogini nawiązują też obchody, podczas których wszyscy, niezależnie od płci i wieku, od wczesnego rana do wieczora polewają się nawzajem wodą.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Podczas tego święta, przypadającego na sierpień, w kościołach odbywa się tradycyjne doroczne błogosławienie winogron. Jest to zarazem okres rozpoczęcia żniw.

Chaczwerac (Święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego)

Święto poświęcone pamięci zmarłych, obchodzone w niedzielę przypadającą najbliżej 14 września.. Tego dnia Ormianie odwiedzają groby bliskich i ucztują na nich, czcząc w ten sposób tych, którzy od nich odeszli. 

Targmanczanc Ton

Święto to w wymiarze religijnym upamiętnia Mesropa Masztoca i jego uczniów, którzy po utworzeniu ormiańskiego alfabetu dokonali pierwszych przekładów Biblii i innych dzieł na język ormiański (stąd nazwa, oznaczająca „święto tłumaczy”). Obchody poświęcone są także wybitnym postaciom z dziejów ormiańskiej kultury, oświaty i nauki. Od 1979 r. zgodnie z wnioskiem Związku Pisarzy Armenii ten październikowy dzień co drugi rok obchodzi się jako święto narodowe.



Подробное описание pikalaina 4000 на сайте.
 
Armeniawycieczki.COM Armenia wycieczki Copyright © 2022 armeniawycieczki.com
  • Wycieczki po Armenii
  • Wycieczki po Armenii i Gruzji
  • Warto zobaczyć w Armenii
  • O Armenii
  • Przydatne informacje
  • O nas
  • Referencje
POL ENG